Dotace na pasivní rodinný dům - příklad pasivního rodinného domu

Dotace na pasivní rodinný dům, Chomutov

Pro klienta z Chomutova jsme zpracovali energetické hodnocení jeho rodinného domu. Ten splnil nároky na dosažení pasivního standardu a z programu Nová zelená úsporám získal významnou finanční podporu. Dotace na pasivní rodinný dům dosahuje až téměř půl milionu korun.

Projekt: ABateliér, energetické hodnocení: INKAPO

Projekt na tento pasivní rodinný dům vznikl v ateliéru pana architekta Aleše Brotánka. V naší firmě jsme zpracovali energetický posudek, díky němuž byl prokázán soulad s podmínkami, které musí pasivní novostavby splňovat.

Pasivní dům

Pasivní dům se oproti běžné stavbě vyznačuje některými odlišnostmi. Ty z něj dělají mimořádně úspornou a zároveň mimořádně komfortní budovu. Jde například o:

  • použité materiály a technologie
  • instalovaný systém řízeného větrání s rekuperací
  • správnou orientaci nemovitosti ke světovým stranám
  • optimální využití zisků energie Slunce (odtud název pasivní)
  • splnění požadavků na neprůvzdušnost obálky budovy (prokazuje se tzv. blower-door testem)

Chci se poradit o pasivním domě

Výhody pasivního domu

Pasivní dům má oproti klasickým domům řadu výhod. Kromě toho, že je řádově úspornější, nabízí také úžasný komfort bydlení. Navíc je v něm neustále čerstvý, nevydýchaný vzduch, což pohodu v interiéru dále zvyšuje.

Navrhování pasivních domů

Pasivním domům a optimalizaci jejich návrhů se věnujeme od roku 2014, kdy náš energetický auditor, Ing. Zdeněk Petrtyl, absolvoval kurz pořádaný Centrem pasivního domu. Pasivní stavění je v naší zemi na vzestupu. Od roku 2014 jsme pomohli získat dotaci na tento typ staveb již 5 klientům.

Návrh a optimalizace projektu pasivního domu není triviální záležitostí. Mimořádně se však vyplatí.
Návrh a optimalizace projektu pasivního domu není triviální záležitostí. Mimořádně se však vyplatí.

Dotace na pasivní rodinný dům

Dotaci na pasivní rodinný dům lze získat, splní-li projekt novostavby požadované náležitosti a pokud i vlastní realizace stavebních prací respektuje požadavky stanovené projektem. Rozhodně není pravda, že pasivní domy jsou překombinované, složité stavby. Cíl je právě opačný: důraz je kladen na maximální efektivitu a užitný komfort. Je pravda, že podmínky dosažení pasivního standardu jsou poměrně přísné, ale pokud se stavba již od počátku koncipuje jako pasivní a její okolí to alespoň trochu umožňuje, není žádný důvod, aby se záměr nepodařil. Je zkrátka zapotřebí dodržovat stanovená pravidla.

Náklady na stavbu pasivního domu

A to nejlepší na konec: Není ani žádný důvod, aby pasivní dům byl výrazně dražší, než dům standardní. Náklady na pasivní dům nemusejí být vyšší než maximálně 5-15 %, což je ale v podstatě částka, kterou na pasivní rodinné domy hradí dotační program Nová zelená úsporám.